BECK 43 - ET NYT LIV:
Et lig er fundet flydende i vandet nær Liljeholmen. Liget tilhører en 39-årig dansk statsborger kendt af politiet med en ikke ubetydelig straffeattest og som viser sig at være medlem af en berygtet dansk narko ring. Narko ringens leder sidder i svensk fængsel, og den eneste han vil tale med er Steinar Hovland.


BECK 44 - RAGE ROOM:
Josef har været til klassetræf og mødt Cissi, som han havde et kort forhold til. Hun fortæller om sin fars død i forbindelse med en blodprop, efter at han blev brutalt vækket midt om natten af ​​en maskeret person. Hun er forarget over politiets arbejdsindsats, efterforskningen bliver hurtigt henlagt. For at få nogle gode dage med Cissi, begynder Josef at undersøge indbruddet og taler med de ansvarlige betjente - uden Alex's godkendelse. Han får Steinar med sig på sagen, og de opdager endnu et makabert gerningssted.


BECK 45 - 58 minutter:
Alex Beijer kommer på morgen-tv. Midt i en live-udsendelse kommer en af ​​vagterne, der arbejder i huset, ind i studiet med en trukket pistol. Alex bliver sammen med andre, taget som gidsel. BECK-gruppen ser kidnapningen live og begynder straks arbejdet med at befri gidslerne.


BECK 46 - DET GRÆDENDE POLITI:
Kritikken er massiv mod politiet efter det dødelige skud på en 14-årig dreng. En stor demonstration mod politivold går galt og det kaster yderligere benzin på bålet og øger kritikken mod politiet. Da en bus, som bl.a. stopper på politiskolen, bliver udsat for et attentat, bliver Martin og Alex kaldt til stedet. Alle i bussen er blevet brutalt skudt. Med en enkelt undtagelse er de skudte betjente og aspiranter fra politiskolen. Kan angrebet kædes sammen med demonstrationerne mod politiet?