Tegneseriealbummet om Vakse Viggo har solgt i millioner af eksemplarer verden over, og nu er det blevet tid til en helt ny spillefilm om den kvikke figur i den grønne trøje.
Thèo Fernandez indtager rollen som den dovne Viggo, der driver alle på kontoret, hvor han er ansat, til vanvid (især chefen!) med sine "geniale" opfindelser, som fører til den ene katastrofe efter den anden.
Vakse Viggo, der er skabt af Andrè Franquin, så første gang dagens lys i 1957 i magasinet Spirou. I Danmark er Vakse Viggo blevet udgivet som album og i bogformat. Først af Interpresse, Carlsen Comics og Egmont Serieforlaget og senest af Forlaget Zoom i en indbundet serie i 19 bind, der nøje følger de franske albumudgaver.